Pradžia

Mažųjų žaidynės: „Mažiau skubėjimo – daugiau dėmesio vaikui“

2021-06-09
Mažųjų žaidynės: „Mažiau skubėjimo – daugiau dėmesio vaikui“

Septintasis Lietuvos mažųjų žaidynių sezonas pasiekė finišo tiesiąją. Projekte ne pirmus metus su savo auklėtiniais dalyvavę pedagogai teigia, kad dėl karantino sulėtėjęs gyvenimo tempas leido giliau pažinti savo auklėtinius ir įsiklausyti į jų poreikius.

„Naujovės iš pradžių visada gąsdina. Tačiau įsigilinus, atradus tinkamus instrumentus ir palaikymą, naujovės skatina tobulėjimą“, – sako nuo pat pirmojo Mažųjų žaidynių sezono 2015 m. projekte dalyvaujanti Klaipėdos lopšelio-darželio pedagogė Rasa Polikevičiūtė-Kirtiklienė.

2021-ųjų Mažųjų žaidynių sezoną sudarė du etapai. Pirmajame daugiau nei 40 tūkstančių darželinukų sportavo pagal mokytojų ekspertų parengtas nuotolines mankštas. Visos 7 įtraukiančios ir žaismingos pamokos buvo išsamiai aptariamos nuotoliniuose pedagogų ir projekto organizatorių susitikimuose.

Antrajame etape kiekviena Mažųjų žaidynėse dalyvaujanti ugdymo įstaiga surengė savo šventinį festivalį. Gegužę iš viso įvyko 268 festivaliai. Juose darželinukai dalyvavo šventinėse Mažųjų žaidynių festivalio atidarymo ceremonijose, smagiose estafetėse, susipažino su pagrindiniais olimpiniais principais – savitarpio draugystė, solidarumu ir kilniu elgesiu. Festivaliuose iš viso dalyvavo 30 tūkstančių darželinukų, 5 tūkstančiai pedagogų bei kitų ugdymo įstaigų darbuotojų.

„Nuotolinių pamokėlių idėja tikrai pasiteisino – į jas vaikai noriai įsitraukdavo. Mums organizuojant festivalius savo darželyje teko išspręsti daug klausimų. Pavyzdžiui, visą procesą suorganizuoti taip, kad skirtingos darželinukų grupės galėtų matyti viena kitos pasirodymus su sąlyga, kad saugūs atstumai būtų išlaikyti. Šventinį festivalį surengėme ir specialiųjų poreikių vaikų grupei. Esu įsitikinęs, kad įsitraukimas į panašius renginius visiems vaikams sukuria labai daug emocinės naudos“, – „Olimpinei panoramai“ sakė Mažeikių lopšelio-darželio „Bitutė“ pedagogas Marius Zoza.

Šiemet fizinį aktyvumą ir olimpines vertybes ugdančiame projekte iš viso dalyvavo 325 ugdymo įstaigos iš 47 savivaldybių. Lietuvos mažųjų žaidynes tradiciškai globojo pirmoji ponia Diana Nausėdienė.

„Sulėtėjus gyvenimo tempui, užsiėmimų metu galėjau geriau pažinti vaikus. Tai leido dar geriau jiems pritaikyti užduotėles. Mažesnėse grupėse tu visada pamatai, ar tikrai visi vaikai yra įsitraukę ir, esant reikalui, gali prieiti prie kiekvieno ir jį paskatinti. Kitaip tariant, mažiau skubėjimo – daugiau dėmesio vaikui“, – pastebi Druskininkų lopšelio-darželio „Žibutė“ pedagogė Edita Kibirkštytė.

Lietuvos mažųjų žaidynės – didžiausias šalyje ikimokyklinio ugdymo vaikams skirtas sporto projektas, kuriuo siekiama didinti vaikų fizinį aktyvumą ir nuo mažens ugdyti įprotį sportuoti bei pozityvų požiūrį į aktyvią gyvenseną.

Projekto organizatoriai – Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) ir Respublikinė ikimokyklinio ugdymo pedagogų asociacija (RIUKKPA).

Kauno lopšelio-darželio „Vaivorykštė“ pedagogas Gediminas Mažeika: „Metų pradžioje atrodė, kad dėl itin griežtų saugumo reikalavimų šiemet žaidynių apskritai nepavyks suorganizuoti. Bet visi prisitaikėme ir su vaikais turėjome turiningą ir vertingą laiką. Į Mažųjų žaidynes žvelgiu kaip instrumentą, kuris vaikus motyvuoja judėti. Savo darbe siekiu, kad vaikai suprastų, jog judėjimas teikia džiaugsmą. Jeigu pedagogas darželyje vaiką sugeba sudominti judesiu, kūno kultūra, didelė tikimybė, kad jis meilę sportui atsineš į mokyklą ir į kitus savo gyvenimo etapus.“

Klaipėdos lopšelio-darželio pedagogė Rasa Polikevičiūtė-Kirtiklienė: „Vaikai visų užsiėmimų ir festivalio metu buvo žaismingi, o jų akys – kibirkščiuojančios. Labai smagu ir dėl tęstinumo. Vaikai, kurie dalyvavo pirmajame Mažųjų žaidynių sezone, dabar į užsiėmimus už rankos atveda savo brolius ir seses. Judrūs žaidimai ir fizinė veikla labai suartina. Mes, pedagogai ir vaikai, vieni kitus papildome. Labai smagu, kad kartu su mumis yra Audronė Vizbarienė (RIUKKPA prezidentė, – autoriaus pastaba), kuri tarsi olimpinė ugnis savo energija mus uždega, skatina ir pastiprina.“